Party-Anime
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Urmarirea

In jos

Urmarirea Empty Urmarirea

Mesaj Scris de Alethia Lun Feb 03, 2014 1:37 am

Ma plimbam prin centrul orasului destul de linistita cand observ o masina de politie parcata cu geamul deschis dar ofiterii de politie dormeau dusi. Masina era alb cu albastru si avea pe capota vopsit indicativul 037. La statie aud ca mesajul e adresat celor 2 politisti somnorosi: Mesajul suna cam asa:
-Catre masina 037, in sectorul 1 a avut loc o spargere la banca soldata cu uciderea unei persoane, ranirea altor 3, si un copil rapit, luat ostatic. Masina 037, raspundeti.
Ce-i 2 politisti sforaiau nedenjati. Eu care auzisem mesajul ma decid sa incerc sa fiu de ajutor. Alerg pe strazi cu viteza intrecand chiar si un autobuz in viteza, si ajung la banca in mai putin de 10 minute, apoi incepand sa iau urmele, adulmecand si fiind atenta la amprente. Adulmec cu grija urmele, si imi dau seama ca hotul fugise cu o dubita Volswagen cu prada iar urmele duceau spre Gara Centrala. Hotii se dovedeau a fi inteligenti. Stiau ca se vor organiza filtre la iesirile din oras asa ca fuga cu trenul era cea mai sigura cale de scapare. Ajunsa la gara, adulmec urmele sa imi dau seama cam cat de recente sunt apoi fac un mic clacul in minte care sa imi rezulte duata cat au stat hotii in gara dupa ce inspectasem toate urmele lasate de ei. Dupa ce imi dau seama, ma uit pe tabelul de plecari si obser ca era o singura cursa in acel interval si citesc directia apoi dupa ce ma uit atenta ce urma sa vina din spate si ora imi fac calculele, sa imi dau seama ca sa stiu sa nu ma surprinda vreun tren din spate. Apoi sa imi dau seama cu ce viteza mergea trenul era destul de simplu fiindca pe tabel era afisata ora de plecare si ora de sosire la destinatie si distanta in kilometri o stiam. Apoi o iau de-a lungul liniei alergand dupa trenul in care se urcase hotul.
Dupa o ora de alergat cu viteza mai mare decat a trenului, il ajung din urma. Observ ca hotul avea o disputa cu copilul rapit si luat drept ostatic. Apoi hotul il urcase pe copil pe acoperisul trenului in timp ce trenul se apropia cu repeziciune de munti. Dintr-un salt ajung si eu pe acoperisul trenului apoi alerg pana ce ajung la un vagon distanta de hotul de hotul ce tinea copilul ostatic. Dintr-o singura miscare dezarmez hotul. Imi amintisem apoi un truc vazut o data la circ a unui magician si decid sa ma folosesc de el, asfel ca reusesc sa fac ca in locul copilului sa ajunga legat hotul. Si asta in timp ce trenul serpuia prin serpentinele muntilor. Apoi ii cobor pe cei doi dupa acoperisul trenului. In prima gara, hotul fusese insfacat de politistul ce patrula prin gara respectiva. Apoi copilul incepuse sa se planga ca nu are cum sa ajunga acasa ca nu are bani la el.
Alethia
Alethia
Majimextreme user
Majimextreme user

▐ Mesaje : 489
▐ Puncte : 19913
▐ Reputaţie : 21
▐ Înscris la : 07/10/2013

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum